Ako zazimovať vaše jazierko

 Pripravte správne na zimu nielen seba, ale aj svoje jazierko

            Máte aj vy doma v záhrade jazierko? V dnešnej dobe je úplne prirodzené starať sa o vzhľad našich záhrad. Snažíme sa, aby práve tá naša záhrada upútala pozornosť a pôsobila príjemne už na prvý pohľad. Práve preto si mnohí vybudujeme na záhrade jazierko. Na jar a v lete je nám všetkým jasné, ako sa starať o také jazierko. Treba ho udržiavať čisté, pravidelne kŕmiť ryby, starať sa o vodné rastliny. Ale čo s jazierkom v zime? Ako ho pripraviť na toto obdobie? Mnohých z nás trápi táto otázka, a preto sa rozhodneme radšej ho vypustiť. My vám však prinášame pár tipov, ako pripraviť vaše jazierko aj na toto obdobie

Odstráňte opadané lístie:    

            Najskôr je potrebné odstrániť z jazierka opadané lístie. Je lepšie ak sa vám to podarí včas, kým je na hladine a neklesne ku dnu. V tom to prípade stačí pomocou sitka alebo siete odstrániť lístie z hladiny. Čo však v prípade, že ste to nestihli a lístie kleslo na dno? Je potrebné odstrániť aj toto lístie nakoľko v prípade neodstránenia by mohlo dôjsť k hnilobným procesom. Počas týchto procesov, kedy dochádza k rozkladu organických častí, sa vytvára vo vode amoniak, ktorý môže spôsobiť pridusenie rýb a následne aj ich úhyn. Taktiež by lístie na dne mohlo spôsobiť tvorbu rias, čo zasa vplýva na estetickú časť jazierka, čo sa prejaví najmä na jar nepekným obrazom. 

 Starostlivosť o ryby:

            Nie je nevyhnutné ryby z jazierka premiestňovať na teplejšie miesto. Dôležité je, aby jazierko dosahovalo hĺbku aspoň 1m, vtedy sú ryby schopné prežiť zimu a prispôsobiť sa teplote. Dôležitý je pre ne v tomto prípade dostatočný prísun kyslíka. Preto je dôležité, aby ste pravidelne kontrolovali a do ľadu vysekávali diery, ktoré zabezpečia prísun potrebného kyslíka. Tieto diery taktiež pomáhajú pri úniku škodlivých plynov z vody. Keďže sa ryba sťahuje ku dnu jazera a voda sa ochladí, rybe sa zastaví metabolizmus, neprijíma potravu až znehybnie na dne. Preto je dôležité, aby ste v období zimy nekŕmili ryby v jazierku, keďže sa ich metabolizmus spomalí. To by mohlo spôsobiť kvasenie krmiva v rybách, čo by spôsobilo ich úhyn.

 Starostlivosť o rastliny:

            Najčastejšími vodnými rastlinami v jazierkach sú lekná. Ich výhoda spočíva aj v tom, že nie je potrebné ich z vody vyťahovať, stačí ich presunúť do hĺbky, v ktorej nezamrzne voda. Poprípade je dobré ostrihať dlhšie časti a odstrániť odumreté listy. Existujú však aj tropické druhy lekien, ktoré je potrebné na zimu z vody vytiahnuť a uskladniť na miesto, kde ich budete pravidelne kontrolovať, aby neuschli. Treba si však dať pozor, aby boli lekná zakryté pred slnkom, chránené pred hlodavcami a boli pravidelne vetrané, aby nesplesneli.

 Uskladnenie technológií:

            Ďalšou veľmi dôležitou časťou zazimovania jazierka je uskladnenie technológií, ktoré v dnešnej dobe používame v jazierkach všetci. V prípade filtrácie, je potrebné filter dôkladne vyčistiť a uskladniť na miesto, kde nedôjde k mrazom, aby sa filter nepoškodil. V prípade čerpadiel je to individuálne. Najlepšie je postupovať podľa inštrukcií výrobcu. Niektoré typy môžete ponechať vo vode. Je však dôležité čerpadlo vždy vopred poriadne vyčistiť od vodného kameňa.

 100% istota, že sme urobili všetko potrebné

            Po splnení všetkých predchádzajúcich bodov, vám prinášame možnosť ako pomôcť jazierku a rybám a byť si istý, že je všetko vykonané ako malo. Pre lepšie prezimovanie jazierka a živočíšstva v ňom, je dobré použiť baktérie na zazimovanie. Prípravok Baktoma ZR- zazimovač jazierok a rybníčkov je bakteriálna zmes, ktorá obsahuje viac ako 1000 miliárd baktérií v 0,5kg balení. Hlavnými a dôležitými účinkami prípravku na zazimovanie jazierka je rozklad zvyškov organického znečistenia a udržiavanie stálej hodnoty kyslíka vo vode, dokonca aj pod ľadom. Taktiež dochádza k zníženiu koncentrácie plynov ako amoniak a sírovodík. V priebehu zimy je udržiavaná biologická rovnováha a na jar bude čistenie oveľa jednoduchšie. Prípravok v žiadnom prípade neškodí rastlinám a ani živočíchom. Dokonca aj aplikácia je veľmi jednoduchá, stačí prípravok nasypať do odobratej vody, premiešať a naliať späť do jazierka.

BAKTOMA ZR

           

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie