Ako zazimovať vaše jazierko

 Pripravte správne na zimu nielen seba, ale aj svoje jazierko

            Máte aj vy doma v záhrade jazierko? V dnešnej dobe je úplne prirodzené starať sa o vzhľad našich záhrad. Snažíme sa, aby práve tá naša záhrada upútala pozornosť a pôsobila príjemne už na prvý pohľad. Práve preto si mnohí vybudujeme na záhrade jazierko. Na jar a v lete je nám všetkým jasné, ako sa starať o také jazierko. Treba ho udržiavať čisté, pravidelne kŕmiť ryby, starať sa o vodné rastliny. Ale čo s jazierkom v zime? Ako ho pripraviť na toto obdobie? Mnohých z nás trápi táto otázka, a preto sa rozhodneme radšej ho vypustiť. My vám však prinášame pár tipov, ako pripraviť vaše jazierko aj na toto obdobie

Odstráňte opadané lístie:    

            Najskôr je potrebné odstrániť z jazierka opadané lístie. Je lepšie ak sa vám to podarí včas, kým je na hladine a neklesne ku dnu. V tom to prípade stačí pomocou sitka alebo siete odstrániť lístie z hladiny. Čo však v prípade, že ste to nestihli a lístie kleslo na dno? Je potrebné odstrániť aj toto lístie nakoľko v prípade neodstránenia by mohlo dôjsť k hnilobným procesom. Počas týchto procesov, kedy dochádza k rozkladu organických častí, sa vytvára vo vode amoniak, ktorý môže spôsobiť pridusenie rýb a následne aj ich úhyn. Taktiež by lístie na dne mohlo spôsobiť tvorbu rias, čo zasa vplýva na estetickú časť jazierka, čo sa prejaví najmä na jar nepekným obrazom. 

 Starostlivosť o ryby:

            Nie je nevyhnutné ryby z jazierka premiestňovať na teplejšie miesto. Dôležité je, aby jazierko dosahovalo hĺbku aspoň 1m, vtedy sú ryby schopné prežiť zimu a prispôsobiť sa teplote. Dôležitý je pre ne v tomto prípade dostatočný prísun kyslíka. Preto je dôležité, aby ste pravidelne kontrolovali a do ľadu vysekávali diery, ktoré zabezpečia prísun potrebného kyslíka. Tieto diery taktiež pomáhajú pri úniku škodlivých plynov z vody. Keďže sa ryba sťahuje ku dnu jazera a voda sa ochladí, rybe sa zastaví metabolizmus, neprijíma potravu až znehybnie na dne. Preto je dôležité, aby ste v období zimy nekŕmili ryby v jazierku, keďže sa ich metabolizmus spomalí. To by mohlo spôsobiť kvasenie krmiva v rybách, čo by spôsobilo ich úhyn.

 Starostlivosť o rastliny:

            Najčastejšími vodnými rastlinami v jazierkach sú lekná. Ich výhoda spočíva aj v tom, že nie je potrebné ich z vody vyťahovať, stačí ich presunúť do hĺbky, v ktorej nezamrzne voda. Poprípade je dobré ostrihať dlhšie časti a odstrániť odumreté listy. Existujú však aj tropické druhy lekien, ktoré je potrebné na zimu z vody vytiahnuť a uskladniť na miesto, kde ich budete pravidelne kontrolovať, aby neuschli. Treba si však dať pozor, aby boli lekná zakryté pred slnkom, chránené pred hlodavcami a boli pravidelne vetrané, aby nesplesneli.

 Uskladnenie technológií:

            Ďalšou veľmi dôležitou časťou zazimovania jazierka je uskladnenie technológií, ktoré v dnešnej dobe používame v jazierkach všetci. V prípade filtrácie, je potrebné filter dôkladne vyčistiť a uskladniť na miesto, kde nedôjde k mrazom, aby sa filter nepoškodil. V prípade čerpadiel je to individuálne. Najlepšie je postupovať podľa inštrukcií výrobcu. Niektoré typy môžete ponechať vo vode. Je však dôležité čerpadlo vždy vopred poriadne vyčistiť od vodného kameňa.

 100% istota, že sme urobili všetko potrebné

            Po splnení všetkých predchádzajúcich bodov, vám prinášame možnosť ako pomôcť jazierku a rybám a byť si istý, že je všetko vykonané ako malo. Pre lepšie prezimovanie jazierka a živočíšstva v ňom, je dobré použiť baktérie na zazimovanie. Prípravok Baktoma ZR- zazimovač jazierok a rybníčkov je bakteriálna zmes, ktorá obsahuje viac ako 1000 miliárd baktérií v 0,5kg balení. Hlavnými a dôležitými účinkami prípravku na zazimovanie jazierka je rozklad zvyškov organického znečistenia a udržiavanie stálej hodnoty kyslíka vo vode, dokonca aj pod ľadom. Taktiež dochádza k zníženiu koncentrácie plynov ako amoniak a sírovodík. V priebehu zimy je udržiavaná biologická rovnováha a na jar bude čistenie oveľa jednoduchšie. Prípravok v žiadnom prípade neškodí rastlinám a ani živočíchom. Dokonca aj aplikácia je veľmi jednoduchá, stačí prípravok nasypať do odobratej vody, premiešať a naliať späť do jazierka.

BAKTOMA ZR